Wpływ okrywy na rozmiar grzybów
Okrywa jest również ważna dla wagi każdego poszczególnego grzyba. Im cięższa okrywa tym grzybów jest mniej, za to większych i cięższych.
Lekka okrywa powoduje za to, że grzybów jest więcej ale mniejszych i lżejszych.
Jeśli widzimy tendencję na rynku dla mniejszych grzybów, oznacza to, że producent potrzebuje więcej grzybów na m2, dobrze rozciągniętych ale absolutnie nie lekkich. Logicznym wyborem byłaby wiec lżejsza okrywa ale ta nie jest właściwa. Grzyby będą mniejsze ale za lekkie w wadze. Okrywa TORFANu jest z reguły cięższą okrywą ale ma właściwą strukturę do tego aby uprawiać także mniejsze grzyby gdy wymaga tego rynek. Jest wystarczająco otwarta i zawiera wystarczająco wody aby zapewnić ciężkiego grzyba. Ale to będzie wymagało specjalnej uwagi.
Jeśli rynek wymaga mniejszych grzybów jest bardzo ważne aby przygotować okrywę w pieczarkarni w odpowiedni sposób.
Najpierw trzeba się upewnić, że struktura pozostała otwarta ale lekko luźniejsza niż normalnie. Można to uzyskać przy użyciu strukturyzatora na bardzo niskiej prędkości. Nie szybkiej ponieważ okrywa zrobi się za luźna. Dodanie wody do okrywy nie stanowi problemu.
Na kombajnie do załadunku łańcuch cacingu musi rotować wolno ale poziomowanie może być szybsze niż normalnie. To utrzymuje okrywę ciężką ale otwartą w jej górnej warstwie. Otrzymamy w ten sposób lekko cięższe wiązanie ale wciąż możliwe do zapewnienia wystarczającego rozciągnięcia rzutu. Jest to bardzo ważne gdyż kiedy grzyby są mniejsze, zbieranie staje się trochę wolniejsze. Jeśli nie ma rozciągnięcia, zbiór będzie za wolny.
Schemat dawania wody może zostać jak zwykle. Latem oznacza to między 25 a 30 litrów na m2.
W okrywie przygotowanej w ten sposób producent może wciąż uprawiać różne rozmiary grzybów. Przy szybszym szoku będą one mniejsze ale jeśli szok jest wolniejszy jest możliwe osiągnąć grzyba rozmiaru ok. 50 mm.
Advisie
Henk van Gerwen